توصیف جهنم از رمان پابرهنه ها اثر زاهاریا استانکو ترجمه ی زیبای احمد شاملو

آنچه با دقت بیشتری تو بحرش رفته ام جهنم بوده است که کشیش مدام به اش حواله مان می دهد. -همین جهنم خیالی نقاشی روی دیوار طرف در ورودی.

شعله های قرمز عظیمی زیر پاتیل های بسیار بزرگ می بینی که توی آن قیر جوشان هست و بخار غلیظ سفیدی ازشان به طرف گنبد کلیسا بالا می رود. توی ابر و بخار هم شیطان ها دیده می شوند با دُم های درازِ به هم پیچیده و شاخ های شق و رق و گوش های پت و پهن و دماغ های برگشته و پوزه های گُرازوار. شیطان های پشمالودی که هر کدام یک شنکش آهنی چهارسیخه دستشان است و با آن ارواح را از این پاتیل به آن پاتیل می اندازند؛ ارواح آدم هایی که این پایین معصیت کرده اند.

می خزی تو باغ همسایه یک دانه سیب می دزدی؟ کلکت کنده است! روحت از دست رفته. وقتی مردی آتش جهنم منتظرت است. آتش جهنم و پاتیلی که مدام توش پلق و پلق قیر می جوشد، و نیزه های چهارسیخه ای که روح آدم را از این پاتیل به آن پاتیل می کند!

اسب هایت را به چرا برده ای، خسته و مانده خوابت گرفته و حیوان ها رفته اند تو کشت و کارها گندم و ذرت و یونجه یا کنجد دیگران را چریده اند؟ -کارت ساخته است! همان آتش جهنم، همان شیطان ها، همان پاتیل های قیر جوشان چشم به راهتند.

...

دشنام دادن به کشیش و ارباب و بخشدار که، هیچ! اصلا فکرش را هم نباید کرد... این دیگر از هر گناهی که به خیالت برسد بزرگتر است. بدان و آگاه باش که اگر گناهت این است پدرت درآمده! بهتر است فکری به حال و روز خودت بکنی! چون در این صورت نه فقط بعد از مرگ تو آتش جهنم کباب می شوی بلکه با تازیانه و قنداق تفنگ هم خرد و خمیرت می کنند. دست کم مشت و لگد مفصلی تو دک و پوز و دنده ات می زنند.

/ 25 نظر / 127 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مصطفی غلامی

سلام استاد خوبم دوستان هم دانشگاهی من وبه عبارت بهتر رفیق های صمیمییی من بیشتر بچه های سال بالایی بودن که باهاشون هم خونه ای بودم حالا همشون فارغ التحصیل شدن و رفتند این روزها خیلی تنها هستم تنها میرم سلف تنها میرم خونه تنها میام کلاس تنها قدم میزنم تنها حرف میزنم خلاصه تنهایی رفیق شفیقم شده این روزها و غربت این شهر مرده و نامردمی هایش نیز بر سختی این تنهایی افزوده است در پناه حق

علی مظفر

درود بر شما ستودنی است و خواندنی و قلم و قدم شما در عرصه ادبیات نشان از مهارت شما در این راستا است. نیک باشید و برقرار بدرود

مصطفی غلامی

سلام استاد مزاحم همیشگی هستم با یک غزل کوتاه به روزم و منتظر شنیدن نظراتتون هستم

ری را جویباری

سلام دوست عزیز... اشکالی ندارد لبخندکم... با احترام و افتخار دعوتید به جشن واژه هایم [گل][گل][گل]

شاهین شکیبا

سلام . یه شعر تازه گذاشتم روی وبلاگم . خوشحال میشم که بخونیدش و البته اجازه بدید که درباره ی اون با هم حرف بزنیم ... [گل]

وانيا

با سلام .كلا بيچاره شديم رفت .اي كاش بهشت هم در اين حوالي بود.ممنون